Odchudzanie

Odchudzanie polega na ograniczeniu spożycia energii poniżej zapotrzebowania organizmu. Energię potrzebną do normalnego funkcjonowania organizm czerpie wówczas ze „spalania” zapasów zgromadzonych w postaci tłuszczu. Najbardziej korzystne i skuteczne jest powolne tracenie tkanki tłuszczowej.

Aby pozbyć się 1 kg należy stracić 7000 kcal. Kuracja odchudzająca powinna powodować ubytek masy ciała od 0.5 do 1 kg tygodniowo. W jadłospisie powinny być uwzględnione wszystkie niezbędne dla organizmu składniki. Aby osiągnąć trwały efekt odchudzania, bardzo ważna jest zmiana „złych” nawyków żywieniowych. Nawet po skutecznym odchudzaniu pozostaje tendencja do tycia i dlatego nie można powrócić do „chaotycznego” jedzenia. Bardzo niekorzystne są wahania masy ciała tzn. wielokrotne chudnięcie i tycie – czyli tzw. efekt „yo – yo”.

Aktywność fizyczna

Zaplanowanie regularnej aktywności fizycznej (spacery, jazda na rowerze, basen, gimnastyka, siłownia po indywidualnym utworzeniu programu ćwiczeń przez instruktora oraz masaże) odgrywa istotną rolę w procesie odchudzania.

Zalety aktywności fizycznej:

  • Wspomaga chudnięcie
  • Powoduje zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej
  • Poprawia kondycję fizyczną i samopoczucie
  • Zapobiega efektowi „yo-yo” po odchudzaniu

Należy ćwiczyć co najmniej 3 x w tygodniu, przynajmniej 30 minut w ciągu dnia (na początek).

Dopiero dłuższy wysiłek powoduje spalanie tkanki tłuszczowej.

Intensywność wysiłku należy dostosować do możliwości osoby ćwiczącej i stopniowo ją zwiększać.